Zova kao lek – Za šta je dobra zova (cvet, koren, bobice)

zova kao lek

Osim što divno miriše i krasi dvorišta i parkove, zova je i veoma lekovita, te se od davnina koristi u narodnoj medicini.

Lekovito dejstvo ima cela biljka – koren, cvet i plod – ali cvet zove ipak ima najširu primenu.

Naćićete je i pod nazivima bazga, buzovka, bazgovina

Lekovita svojstva aktivnih sastojaka zove

Cvetovi zove bogati su eteričnim uljima u kojima ima flavonoida, glikozida, hlorogenske kiseline, tanina i pektina, dok plod sadrži glikozide, tanine, malo eteričnog ulja, šećer, voćne kiseline, vitamin C, selen, vitamin B. Svi delovi biljke bogati su gvožđem, natrijumom i kalijumom.

Zova se najčešće koristi za pripremu čajeva, koji imaju mnogobrojna lekovita svojstva. Leti osvežava sok od ovih lekovitih cvetova, a malo je poznato da se cvet zove koristi i u kulinarstvu.

Kad cveta zova i kada se bere?

Biljka cveta od maja do jula, ali se cvet bere u junu, dok se još sasvim ne rascveta.

Lišće, kora i koren sakupljaju se u proleće, a bobice se beru pred kraj leta, kad potpuno sazru.

Spoljašnji, sivi sloj biljke baca se, koristi se samo unutrašnji, zeleni deo.

Lekovitost cvetova i bobica (ploda) zove

Zdravstvene prednosti cveta zove uključuju podršku zdravom respiratornom sistemu, posebno pomoć u smanjenju curenja iz nosa (katara), a takođe se koristi i za zdravo upravljanje groznicom.

cvet zove lekovitost

Tradicionalno travari preporučuju svakodnevno uzimanje cveća bezzge u sezoni alergija kako bi se smanjili simptomi. Mogu se koristiti i lokalno jer daju antiinflamatorna svojstva, tako da su odlični za smirivanje iritirane kože.

Plod zove su očigledno bobice! One su tamno, tamnocrvene i pojavljuju se u hladnijim mesecima.

bobice zove lekovitost

Kada berete bobice bazge u divljini, vodite računa da ne berete prekomerno (baš kao i sa cvetovima bazge) i takođe zapamtite da ne možete jesti bobice kada su zelene ili sirove jer su blago toksične (ovo se menja kada se bobica zagreje). Bazge takođe imaju mnoge velike zdravstvene prednosti – imaju snažna antivirusna svojstva i sadrže vitamine kao što su A i C.

Za šta je dobra zova

Cveće zove možete koristiti u biljnim čajevima, tonicima, glicetraktima, kordialima i pečenju. Kada berete cvetove zove, pokušajte da ih uberete ujutru kada su u najvećoj potenciji, a kada se ubere, stavite ih na papir na toplo i suvo mesto da se osuše naopačke (ovo takođe pomaže bubama da izađu!).

Neka do ključnih stanja gde zova kao lek ima široku upotrebu su:

1. Zdravlje sinusa

Ključna zdravstvena korist cvetova zove je to što su odlični za podržavanje zdravih sinusa. Ovo vam može pomoći ako se razbolite i nazebate, kao i u sezoni alergija. Cvet zove posebno pomaže u smanjenju i zaustavljanju curenja iz nosa jer ima antikataralna svojstva.

Takođe pomaže da se smanji začepljenost i ‘gluvoća’ koju možete dobiti od previše sluzi u sinusima – zaista je korisno za one koji su skloni hroničnom sinusitisu.

2. Zdrava cirkulacija

Još jedna zdravstvena korist od cveta bezge je da podržava zdravo snabdevanje krvlju, pa se može koristiti kao tonik. Kao hladna infuzija može pomoći u potpori puteva detoksikacije, a posebno kod zatvora.

Takođe je korisno za one koji žele da brinu o svojoj koži. Ako otpadni proizvodi nisu u mogućnosti da se eliminišu kroz creva ili bubrege, oni često pokušavaju da izađu preko kože.

Cvetovi zove mogu da pomognu u boljem procesu eliminacije i zdravijem izgledu kože jer starešina takođe deluje kao diuretik.

3. Lečenje Groznice

Zbog širokog spektra zdravstvenih prednosti, cveće zove se tradicionalno koristi za lečenje groznice. Često se nalaze u čajnim mešavinama koje podržavaju zdrav imuni sistem pored peperminta i timijana.

Aktivna svojstva u cvetu izazivaju znojenje radeći na aktivnosti znojnih žlezda, što može pomoći u podsticanju groznice.

Neverovatna stvar kod cvetova zove je da kada se zagreju (kao u čaju) pomažu u podsticanju groznice i znojenja, ali u hladnoj infuziji mogu da vas rashlade. Biljka se prilagođava vašim potrebama!

4. Anti-inflamatorna dejstva

Dobra stvar koju treba znati o zdravstvenim prednostima cveta zove je da i listovi i cvetovi pomažu da se daju antiinflamatorna svojstva.

Ovo može biti od pomoći kada se osećate slabo, patite od sezonskih alergija ili želite da smanjite upale u svom životnom stilu (npr. od prerađene hrane ili previše alkohola).

Anti-inflamatorna svojstva mogu se pratiti do prisustva ursolne kiseline u biljci. Zova je takođe bogata antioksidansima i takođe ima nutritivne zdravstvene prednosti.

5. Zdravlje kože

Zdravstvene prednosti cvetova zove znače da su bogati antioksidansima, antiinflamatorni i takođe pomažu u podržavanju zdravog zarastanja kože i smanjenju iritacije kože. Ovaj neverovatan cvet je umirujući i može se koristiti kao oblog na uznemirenoj koži, ili možete koristiti ohlađenu infuziju cvetova zove na koži (ili je čak dodati u kadu).

Infuzije cvetova zove se tradicionalno koriste i za podršku umornim, svrbežnim i nadraženim očima. Možete natopiti pamučne jastučiće u infuziju cveća bazge i staviti ih na oči da biste ih smirili ili smanjili iritaciju.

Druga ideja bi mogla biti da stavite natopljene pamučne jastučiće u frižider pre upotrebe da se zaista ohladite i smirite! Ovo je odlična ideja za te mesece sa dodatnim polenom i prašinom koji lete okolo!

Mnogostruka lekovitost zove

CVET ZOVE koristi se u slučaju groznice, sinusitisa, stimuliše rad znojnih žlezda, a u kombinaciji s lipom posebno je efikasan u snižavanju temperature. S kantarionom se koristi protiv virusa gripa i herpesa simpleksa.

Sok od zove, osim što je ukusan i osvežavajuć, pomaže i u slučaju takozvanog pušačkog kašlja. Cvet može da se koristi i za spoljnu upotrebu – za lečenje čireva, ublažavanje upala i saniranje rana i opekotina.

Osim toga, smrvljene listove zove, kao obloge, narodna medicina preporučuje za lečenje neuralgije lica i hemoroida.

Kako se priprema čaj od cveta zove:

  1. Dve kašičice cveta prelijte sa 250 ml vrele vode,
  2. ostavite da odstoji deset minuta,
  3. A zatim procedite i pijte tokom celog dana, gutljaj po gutljaj.

PLOD ZOVE odličan je laksativ i sredstvo za pojačano mokrenje i znojenje, a delotvoran je i protiv neuralgije i išijasa. Sveži plodovi upotrebljavaju se za čišćenje organizma. Zahvaljujući svom lekovitom sastavu, bobice zove višestruko su korisne za disajne puteve, jer rastvaraju šlajm, ublažavaju bol i poboljšavaju sposobnost filtriranja bronhija.

Boju im daje grupa antocijana, koji, inače, ublažavaju reumatske tegobe. Sok od svežih bobica koristi se u lečenju neuralgije facijalnog živca, za jačanje organizma, čišćenje krvi, ublažavanje trbušnih grčeva i crevnih kolika, kao i za poboljšanje apetita. S obzirom na to da su sirove bobice pomalo otrovne, najbolje je da se koriste u termički obrađenom obliku ili u konsultaciji sa stručnim licem.

LISTOVI I MLADICE imaju diuretsko svojstvo, tj. potpomažu izlučivanje viška tečnosti iz organizma, čiste krv i detoksikuju jetru, bubrege, želudac, pluća i creva, a pomažu i u sprečavanju zatvora. Čaj od listova zove delotvoran je i u slučaju nečiste kože, gihta i hemoroida.
Priprema čaja: Sedam-osam listića zove preliti s dva decilitra ključale vode, kuvati na tihoj vatri osam minuta, procediti i piti zaslađeno medom.

KORA ZOVE Čaj od kore grana i stabla zove otklanja poteškoće prilikom mokrenja, u radu bubrega i mokraćne bešike, a pomaže i u slučaju tvrde stolice. S upotrebom kore treba biti umeren, a to znači da je za pripremu šolje čaja dovoljna jedna ravna kašičica ovog sastojka. Čaj se pije u razmacima, gutljaj po gutljaj, i to ne više od dve šolje dnevno.