Svrab kože glave – Uzroci i prirodni lekovi

Preosetljiva koža glave koja se peruta može biti znak nečeg ozbiljnijeg od peruti.

Koža glave je izložena dejstvu različitih faktora, od preparata koje koristimo za negu do vremenskih uslova i zagađivača u vazduhu, a sve to ostavlja posledice

1. SEBOREIČNI EKCEM

Koža tela je zaštićena prirodnim masnoćama, koje luče seboreične (lojne) žlezde.

No, lojne žlezde temena mogu da budu zahvaćene gljivičnim infekcijama, koje se manifestuju pojavom peruti (perut se takođe može pojaviti na trepavicama, obrvama, čak i u ušima).

Stres, neka bolest, kao i određeni vremenski uslovi, mogu da budu okidači za epizode naglašenog perutanja kože.

Specijalni šamponi protiv peruti, kao i oni koji sadrže ulje čajevca i ugljenog katrana mogu da pomognu.

Međutim, deblji sloj peruti može da se omekša (i ukloni) utrljavanjem maslinovog ulja, koje treba da odstoji na temenu nekoliko sati.

Perut sa trepavica može da se ukloni štapićima za uši, koji su prethodno umočeni u malo vodom razblaženog bebi šampona.

Ukoliko ovi šamponi ne pomognu, tretirajte gljivičnu infekciju temena šamponima sa 2% ketokonazola, koji mogu da se kupe u apoteci, ili se obratite dermatologu radi alternativnih rešenja, kao što je na primer kratkotrajna terapija blažim antigljivičnim/kortikosteroidnim kremama.

Pomoć iz prirode

ODVAR OD ŽALFIJE

Kašičicu sitno iseckane žalfije prelijte sa 2 dl ključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Procedite i ispirajte obolelu kožu i vlasište, pa nakon petnaestak minuta isperite mlakom vodom.

LOSION OD ČIČKA I KOPRIVE

Po pet kašika lista koprive, cveta kamilice i lista čička prelijte sa 12 dl ključale vode i ostavite da odstoji 15 minuta, a zatim procedite i dodajte 3 dl vinskog sirćeta, pa dobro izmešajte. Natopite vatu i nanosite losion na koren kose ujutro i uveče tokom 20 dana.

ČIČKOVO ULJE

Šaku suvog i sitno iseckanog semena čička prelijte s malo 90% alkohola i ostavite da odstoji 14 dana, pa dolijte 0,5 l maslinovog ulja.

Ostavite da odstoji četiri nedelje na toplom mestu i povremeno mućkajte. Da bi alkohol ispario, flašu sa uljem nemojte zatvoriti čepom već gazom.

2. PSORIJAZA TEMENA

Radi se o hroničnoj zapaljenskoj bolesti koja je obično naslednog karaktera. Takođe, psorijaza može da se ispolji isključivo na koži glave, ali ne i na ostalim delovima tela.

Kada je lokalizovana pojava (na temenu) onda simptomi često nalikuju simptomima seboreičnog ekcema, uz crvene fleke na koži koje se perutaju, ili se mogu pojaviti tvrde, srebrne naslage. U tom slučaju, savetuje se obraćanje lekaru, radi utvrđivanja prave dijagnoze i terapije.

Umereniji oblici psorijaze temena najčešće se uspešno leče primenom losiona za kožu glave, koji sadrži kortikosteroid ili kalcipotriol (sintetički derivat kalcitriola, što je forma vitamina D).

U težim slučajevima, moraju prvo da se uklone deblje naslage sa temena, što se uspešno radi utrljavanjem masti sa kokosovim uljem, ili katranom, preko noći, koja se narednog jutra uklanja medicinskim šamponom.

Pomoć iz prirode

MELEM OD KANTARIONA

Trećinu litarske flaše napunite svežim ili suvim cvetovima kantariona i sabijte ih na dno, pa preko toga sipajte 9 dl jestivog ulja. Flašu držite na sunčanom mestu i više puta dnevno je promućkajte, a nakon 30 dana procedite. Ovako pripremljenim uljem natopite oblogu i držite je na krastama tokom noći. Ujutro oblogu skinite i kraste isperite koprivinom vodom.

MELEM OD KOPRIVE

Izmešajte u teglici po kašiku sitno iseckanog lista koprive, lista kupine, lista i cveta ranjenika i 3 kašike meda. Čuvajte je na tamnom mestu. Melem se nanosi uveče, a preko njega se stavljaju gaza, vata i zavoj. Drži se celu noć, a narednog dana bolna mesta se ispiraju mlakim čajem od kamilice (3 kašike osušenog cveta i listića kamilice staviti u 6 dl ključale vode, a kad odstoji poklopljeno oko 2 sata, procediti i koristiti za dezinfekciju krasta).

OBLOGA OD POMOĆNICE

Po 4 kašike sitno iseckanog cveta i lista pomoćnice, lista i cveta divlje maćuhice izručite u 8 dl ključale vode.

Ostavite poklopljeno 2 sata, procedite i ponovo blago zagrejte. Gusti deo stavite u lanenu krpu i privijte na bolno mesto. Držite ga 3 puta dnevno po 2 sata, a svakih 30 minuta kvasite oblogu proceđenom tečnošću.

3. LIŠAJEVI I VAŠKE

Iako se lišajevi i vaške češće javljaju kod dece, odrasli takođe mogu da se zaraze. Lišajevi su gljivična infekcija, koja se prenosi preko spora, i to u kontaktu sa ličnim predmetima (peškir, jastuk, kape) zaražene osobe.

Na temenu se obično pojavljuje zadebljali deo perutave kože, ali lišaj takođe može da izazove opadanje kose, čak i pojavu čira i ožiljaka.

Neophodno je da se uradi analiza brisa kože na gljivice i, u slučaju pozitivnog rezultata, da se odredi terapija antigljivičnim tabletama, pre nego kremama.

Vaške se prenose u bliskom fizičkom kontaktu, zbog čega treba proveriti celu porodicu.

Vaške izazivaju intenzivan svrab, a često se na pojedinačnim vlasima mogu uočiti bela jajašca, koja se uklanjaju isčešljavanjem specijalnim češljem gustih zubaca.

Ovaj postupak je efikasniji ako se radi na opranoj mokroj kosi. Istovremeno, treba koristiti specijalni šampon za uklanjanje vaški, koji može da se kupi u apoteci.

Pomoć iz prirode

MELEM OD BELOG LUKA

Napraviti mešavine od kašike isitnjenog belog luka i po dve kašike usitnjenih listova oraha i nane, lista i cveta kičice, lista i pupoljka breze i 250 g nesoljene svinjske masti i kuvajte na tihoj vatri dok se ne stvori gusta smesa. Deo kože glave sa lišajevima očistite čajem od kamilice, a zatim nanesite melem.

MELEM OD NANE, NEVENA I MASLAČKA 

Dve kašike usitnjenog lista nane, cveta nevena i korena maslačka i celera potopite u litar maslinovog ulja. Flašu zatvorite i držite pet nedelja na toplom mestu. Ovim melemom mažite obolele delove kože glave, koje ste prethodno očistili čajem od kamilice.

JABUKOVO SIRĆE ZA SVRAB GLAVE

Pošto je ovo veoma jaka supstanca, za tretiranje gljivičnih oboljenja preporučuje se primena jabukovog sirćeta razblaženog vodom. Nipošto nemojte koristiti obično sirće, jer može razbuktati razmnožavanje gljivica. Preporučuje se i orahovo ulje.

MACARAT BOKVICE

Oko 30 g svežih listova bokvice operite, usitnite, stavite u flašu i prelijte sa 120 ml maslinovog ulja, tako da ulje sasvim potopi lišće. Ostavite da stoji na suncu 40 dana, pa procedite kroz gustu tkaninu i sipajte u tamnu flašu. Ovim preparatom mažite obolela mesta.

KORA MLADOG ORAHA

Zgnječite zelenu koru mladih oraha i dobijenom kašom mažite lišaj četiri puta na dan, sve dok ne nestane.

4. INFEKCIJE

Folikulitis je bakterijska infekcija folikula dlake bilo gde na telu, pa tako i na koži glave. Svrab, crvenilo, ponekad i čirevi, osnovni su simptomi ove infekcije, koja se leči primenom antibiotika za oralnu upotrebu.

Erozivna pustularna dermatoza može da se manifestuje kao posledica oštećenja kože glave i čela, zbog dugotrajnog izlaganja suncu, naročito ako se na koži nalaze ožiljci od operativnog zahvata ili herpesa zostera.

Ovo oboljenje se prepoznaje po gnojnim plikovima i krastama, flisovanjem i ožiljcima, koji mogu da se inficiraju.

Zbog toga je neophodan specijalistički pregled i određivanje delotvorne terapije.

4 načina da zaštitite kožu glave

1. Izbegavajte izlaganja sunčevim zracima, posebno ako imate tanku i retku kosu. Obavezno nosite šešir i koristite SPF preparat.

2. Svakodnevno masirajte teme kako biste poboljšali cirkulaciju i relaksirali napete mišiće.

3. Jedite sveže voće, povrće, ribu, jezgrasto voće, mahunarke i meso, da biste osigurali optimalnu ishranjenost organizma, kože i kose.

4. Dva dana pre farbanja, testirajte kožu (mali deo iza ušne školjke), jer farbe za kosu mogu da izazovu teške alergijske reakcije.