Suncokret je iz svoje postojbine – Srednje Amerike – dospeo u Evropu u 16. veku, a u početku se uzgajao kao ukrasna biljka. Starosedeoci Meksika uživali su u ukusu pečenog suncokreta vekovima pre nego što su lekovita svojstva ove biljke postala poznata u Evropi.
Sastav i hranljivost
Cvet suncokreta sačinjen je od hiljada sićušnih cvetića od kojih nastaju semenke izuzetne hranljive vrednosti. Koren ove biljke prodire do dubine od čak tri metra, pa se zbog toga, kao i zbog izuzetne sposobnosti da upija vodu i štetne materije, često koristi za čišćenje tla, zagađenog čak i radioaktivnim materijama. Semenke suncokreta vrlo su hranljive i kalorične pa se savetuje umereno konzumiranje: 100 g ssadrži oko 23 g belančevina, 49 g masti, 12 g ugljenih hidrata i upola manje biljnih vlakana. Proteini iz suncokreta vrlo su kvalitetni i ništa manje vredni od onih iz mesa.
Hladnoceđeno, nerafinisano suncokretovo ulje, po mogućnosti od organski uzgojenog suncokreta, spada u najzdravije namirnice. Bogato je vitaminima A, E, B1, B2, B6 i D, mineralima – kalijumom, magnezijumom, gvožđem, fosforom, selenom, kalcijumom i cinkom i polinezasićenim masnim kiselinama.
Štiti od raka i čisti organizam
Selen i vitamin E iz suncokretovog ulja snažni su antioksidansi koji neutralizuju štetno delovanje slobodnih radikala i vrlo su značajni u sprečavanju i lečenju malignih bolesti. Samo jedna supena kašika hladnoceđenog suncokretovog ulja dnevno obezbeđuje dnevnu dozu svemoćnog vitamina E. Pomoću ovog proizvoda organizam se može osloboditi svih otrova: ujutro, odmah nakon buđenja, 15 minuta mućkati u ustima kašiku hladnoceđenog nerafinisanog ulja, a zatim ispljunuti (ni slučajno se ne sme progutati!), a potom dobro oprati usta i zube.
Snižava holesterol i čuva srce
Polinezasićene masne kiseline, naročito linolna, kao i fitoseroli i prehrambena vlakna iz suncokreta, vrlo efikasno snižavaju holesterol u krvi. Zato koristite hladnoceđeno ulje ove biljke ili grickajte sirove semenke za užinu ili kao dodatak doručku od žitarica. Esencijalne masne kiseline iz suncokreta pomažu proizvodnju prostaglandina E1 u organizmu, koji omogućava širenje krvnih sudova i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Vitamin E je i snažan antioksidans koji sprečava oštećenja krvnih sudova.
Protiv bolesti kože
Suncokretovo ulje i njegove semenke imaju korisno dejstvo u slučaju ekcema, ispucale i suve kože te različitih vrsta dermatitisa. Ulje se može koristiti i za unutrašnju i za spoljašnju upotrebu. Linoleinska kiselina i E vitamin povećavaju elastičnost kože i usporavaju njeno starenje. Suncokretove semenke štite nokte i kosu od pucanja i isušivanja.
Hrana za mozak
Zbog svog sastava, u koji spadaju i vitamin B, fosfor, lecitin i linoleinska kiselina, semenke suncokreta odlična su hrana za mozak i veoma su korisne u slučaju nervoze, depresije, nesanice, stresa…
Protiv grčeva u nogama
U slučaju grčeva u nogama, suncokretovo ulje može se upotrebiti za masažu. Potrebno ga je utrljavati dva do tri puta dnevno, a na taj načim mogu se ublažiti i bolovi uzrokovani reumom i artritisom.
Suncokretov med
Ovo je jedna od najcenjenijih vrsta meda, a za to je zaslužna izuzetno visoka koncentracija cvetnog polena i minerala. Boja mu varira od žute do narandžaste, prijatnog je ukusa i vrlo brzo se ušećeri, zbog čega, nažalost, kod nas nije popularan. Ovaj med blagotvorno deluje u slučaju stomačnih, plućnih i bubrežnih oboljenja, a naročito bolesti srca i krvnih sudova. Ubrzava zarastanje rana i ublažava dermatitis, rinitis, sinusitis… Preporučuje se srčanim bolesnicima, starijim osobama kojima je potrebna dodatna energija, kao i deci u razvoju.
OSTALE SAVETE POTRAŽITE U MAGAZINU MOJE ZDRAVLJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/topzdravlje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net