Bez optimalne mentalne funkcije, alertnosti i kognicije, niko ne može živeti punim plućima. A s obzirom na evidentan porast broja obolelih od Alchajmerove bolesti, poremećaja nedostatka pažnje i hiperaktivnosti, šizofrenije, anksioznih poremećaja, demencije, depresije… pravo je vreme da se preduzmu koraci za očuvanje mentalnog zdravlja. Dobra vest je to što postoje brojni načini da se ishranom i prirodnim suplementima ostvari ovaj cilj.
1. Jedite više…
BOROVNICE (i drugo bobičasto voće)
Fitonutrijenti su najzastupljeniji prirodni antioksidansi i nalaze se u sadržaju različitih namirnica, uključujući voće, čajeve, biljke i kakao. Borovnice su posebno bogate ovom vrstom hranjivih materija, konkretno antocijaninima, koji im daju prepoznatljivu boju. Inače, utvrđeno je da se antocijanini izdvajaju zbog antioksidansnog i antiupalnog dejstva, kao i zbog sposobnosti da pojačaju ćelijsku signalizaciju i neuralnu komunikaciju. U jednoj australijskoj studiji uvrđeno je da konzumiranje borovnica u dužem periodu i u većim količinama usporava pad kognitivnih sposobnosti za čak dve i po godine. Osim toga, dokazano je da antocijanini ublažavaju anksioznost i depresiju jer blokiraju enzime koji snižavaju nivo serotonina, noradrenalina i dopamina u mozgu.
Uključite više u ishranu: Borovnice, kao i ostalo bobičasto voće (kupine, maline, jagode, brusnice, ribizle), vrlo su ukusne i mogu se kombinovati s različitim namirnicama u zdrav obrok ili užinu. Zamrznite veću količinu ovog voća, tako da vam uvek bude pri ruci kad želite da ga dodate u cerealije za doručak, u frapee ili u domaće mafine. Takođe, ovo voće možete dodati u grčki jogurt i dobićete slatku poslepodnevnu užinu.
KAKAO
Definitivno sjajna vest za sve ljubitelje čokolade – kakao (glavni sastojak svake čokolade) nije samo hrana za dušu već je koristan za mozak. Kao što je to slučaj s bobičastim voćem, fitonutrijenti u kakaou pozitivno utiču na moždane funkcije. Različite studije efekata čokolade pokazuju da ova poslastica popravlja raspoloženje, kao i da je potencijalno korisna za osobe koje pate od anksioznosti i depresije. Takođe, naučno je utvrđeno da kakao poboljšava opšte kognitivne sposobnosti, kao i da može zaštititi od pojave Alchajmerove bolesti. Na kraju, u istraživanjima je otkriveno da konzumiranje čokolade u poznim godinama života poboljšava opšte zdravlje, psihičko stanje i nivo optimizma.
Uključite više u ishranu: Ipak, ovako dobre vesti ne znače da iz ovih stopa treba da odjurite u najbližu prodavnicu i kupite omiljenu tablu čokolade. Najbolji način da uzmete svoju dozu fitonutrijenata iz čokolade jeste da jedete sirov, neprerađen kakao. Budući da se u većini čokolada nalaze mleko, šećer i masnoća, ove materije neutrališu koristi poslastice. Dakle, napravite topli kakao napitak (½ obranog mleka i ½ vode), čokoladne mafine ili čokoladni smuti. Kad kupujete gotovu čokoladu, izaberite onu koja sadrži najmanje 75% kakaoa. Predlog za zdrav napitak: izmiksajte u blenderu pri maksimalnoj brzini jednu smrznutu bananu, dve urme bez koštica, dve kašike putera od badema, dve kašike kakaoa u prahu, kašiku čija semenki i dva decilitra (ili više) mleka od badema.
ZELENI ČAJ
Ova vrsta čaja u Aziji se ispija već hiljadama godina, i to zbog valjanog razloga: konzumiranje čaja u velikim količinama direktno uslovljava nisku stopu kognitivnih oštećenja u tom delu sveta, a studije pokazuju da se zeleni čaj može koristiti u lečenju i prevenciji neurodegenerativnih oboljenja, kao što su Parkinsonova i Alchajmerova bolest. Antiinflamatorno dejstvo zelenog čaja jedan je od razloga zbog kojih ovaj biljni napitak usporava propadanje mentalnih funkcija. Takođe, naučnici smatraju da fitonutrijenti u zelenom čaju pokazuju farmakološke aktivnosti kao što su eliminacija suficita gvožđa i slobodnih radikala iz organizma, aktivacija gena za preživljavanje i pojačavanje ćelijskih putanja za signalizaciju. Svi ovi procesi vrlo su korisni za zaštitu neurološkog sistema.
Uključite više u ishranu: Dve ili više šolja zelenog čaja dnevno usporava propadanje kognitivnih sposobnosti za 50%. Dobro bi bilo da jutarnju kafu zamenite šoljom zelenog čaja, a drugu šolju da popijete tokom poslepodneva.
OSTATAK TEKSTA NAĆI ĆETE NA STRANI 2!