Da li ste znali da sotiranje (dinstanje) zelenog lisnatog povrća u maslinovom ulju, umesto kuvanja na pari, omogućava veću apsorpciju antioksidansa i beta-karotena? Prvi korak je kupovina zdravih namirnica, a njihova odgovarajuća priprema može povećati rezerve nutrijenata u vašem telu. Evo nekoliko zanimljivih i korisnih ideja…
1. Marinirajte meso radi bezbednijeg grilovanja
Visoka temperatura neohodna za grilovanje mesa može stvoriti kancerogene hemijske materije koje se zovu heterociklični amini (HCA). No, mariniranje mesa može znatno smanjiti količinu štetnih materija u njemu. U jednom eksperimenu istraživači su marinirali pileće grudi u mešavini smeđeg šećera, senfa, limunovog soka, belog luka i soli. Nakon četiri sata držanja mesa u ovoj marinadi, a potom i grilovanja od 20 minuta, izmereno je 99% manje HCA. Snižavanje temperature na kojoj se meso griluje takođe može pomoći, jer se stvara manje HCA, a meso zadržava svoj ukus. Ako niste veliki fan grilovanja, pecite meso na nižim temepraturama, malo duže.
Neka bude još bolje: Evo predloga za još jednu marinadu sa ekstrakoličinom antioksidansa: 1,25 dl balzamiko sirćeta; 2 kašike svežeg ruzmarina; 1 kašičica maslinovog ulja, med i isitnjeni beli luk; 1/2 kašičice crnog bibera.
2. Povećajte količinu korisnih masti radi veće apsorpcije vitamina
Dodavanje maslinovog ulja, jezgrastog voća ili nekog drugog izvora zdravih masti voću i povrću povećava količinu liposolubilnih vitamina u njima, kao što su A, E i K. Ove hranljive materije poboljšavaju vid i imunitet, te štite od osteoporoze i moždanog udara. Zapravo, masti su transporteri ovih materija kroz organizam. Dokaz: U jednoj američkoj studiji dokazano je da su ispitanici koji su jeli salsu s komadićima avokada apsorbovali 4,4 puta veću količinu beta-karotena nego ispitanici koji su jeli samo običnu salsu.
3. Iskoristite maksimalno antikancerozne efekte belog luka
Dobro su poznate sve koristi belog luka za zdravlje. Ipak, visoke temperature uništavaju alinazu – najvažniji enzim belog luka, koji deluje antikancerozno i jača imunitet. Nakon što isečete čenove belog luka, neka odstoje 10 do 15 minuta pre nego što ih prebacite u tiganj sa zagrejanim uljem. To će omogućiti da ova začinska biljka generiše najvažnije hemijske materije u svom sastavu, koje neutrališu štetne efekte toplote. Naravno, konzumiranje svežeg belog luka uvek je najbolja opcija. Predlog za ukusan tost-sendvič: Isitnite čen ili dva belog luka, rasporedite ih po tostu, a potom stavite kolut paradajza i crnog luka i prelijte maslinovim uljem.
4. Zagrejte paradajz za dobrobit srca
Zagrevanje paradajza bogatog likopenom pokreće hemijsku promenu koja olakšava telu da aposorbuje materije korisne za srce. To je i razlog zbog kog se sos od paradajza (bez konzervansa) smatra zdravijim od ostalih sosova.
Neka bude još bolje: Presecite paradajz po dužini, poređajte polovine na papir za pečenje, poprskajte maslinovim uljem i pospite s malo soli i bibera. Grilujte paradaz oko 20 minuta i dobićete zdravu užinu ili prilog mesu.
5. Začinite svoju salatu radi dvostruke doze antioksidansa
Upotreba začinskog bilja prilikom pripreme različitih salata duplira količinu antioksidansa, a time i njihove korisne efekte. U novoj italijanskoj studiji otkriveno je da je su osobe koje su jele salatu od baštenskog povrća s dodatkom melise (limunova trava) i majorana unele 200% više antioksidansa u organizam od osoba koje su pojele samo paradajz bez dodatog začinskog bilja. Začini kao što su kim i đumbir takođe obiluju antioksidansima.
Foto: Guliver/Thinkstock
OSTALE SAVETE POTRAŽITE U MAGAZINU MOJE ZDRAVLJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/topzdravlje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net