Naučite kako da prevenirate svrab, bol, crvenilo, infekciju i druge komplikacije izazvane nepravilnim rastom dlake.
Urasla dlaka sasvim je bezazlena pojava, a može se javiti u bilo kom uzrastu nakon puberteta i obično zahvata delove tela sa jačom dlakom poput bikini regije kod žena ili brade i vrata kod muškaraca. Osobe sa kovrdžavim, čvrstim i debljim dlakama mnogo češće imaju problema sa ovim neprijatnim stanjem. Urasla dlaka može da bude veliki estetski problem, posebno ukoliko se pojave ožiljci ili drugačija prebojenost regije (postupalna hiperpigmentacija). Ozbiljne komplikacije najčešće se javljaju u obliku kožnih infekcija, a u retkim slučajevima mogu se razviti keloidi (tumori nastali usled bujanja fibroznog tkiva nakon neke povrede).
Šta izaziva urastanje dlake
Glavni faktori urastanja jesu struktura i smer rasta dlake, kao i metode njenog uklanjanja. Kovrdžava dlaka ima oštar vrh kada se odseče, a ako se to učini blizu kože, lako može prodreti nazad kroz kožu i izazvati urastanje (ekstrafolikularna penetracija). Ukoliko se tokom brijanja koža previše zateže, odsečena dlaka može se povući nazad i nastaviti rast ispod površine kože (transfolikularna penetracija).
Korišćenje brijača sa duplom oštricom još je jedan čest uzrok urastanja, jer prva oštrica povlači dlaku, a druga je seče, nakon čega se dlaka uvlači ispod kože. Transfolikularna penetracija često se dešava i nakon čupanja pincetom, kada deo dlake ostane ispod površine kože. Iako je u većini slučajeva urastanje dlake posledica njenog agresivnog ili nepravilnog uklanjanja, dešava se da veća količina mrtvih ćelija kože blokira folikularni otvor, zbog čega dlaka nastavlja rast ispod površine kože.
Simptomi
Nakon što dlaka prodre nazad u kožu, organizam je detektuje kao strano telo i dolazi do upalne reakcije, čiji su simptomi svrab, bol i osetljivot cele regije. Na površini kože primećuje se crvena ili ružičasta izbočina sa naglašenim vrhom, kroz koju se nazire dlaka. U većini slučajeva bubuljice se pojavljuju u rasponu od nekoliko dana do jedne nedelje nakon uklanjanja dlake, a upala se pogoršava kako raste dlaka. Ponekad se infekcija razvija odmah nakon brijanja u vidu malih gnojnih bubuljica.
Kao posledica infekcije mogu se razviti pustule i retki apscesi. Mesta urastanja mogu biti lokalizovana bilo gde na telu, iako kod muškaraca obično nastaju na bradi, obrazima, vratu ili na temenu ukoliko se glava izbrijava. Za žene, “kritične” regije su pazuh, pubični deo i noge.
Kada se treba obratiti lekaru
Ukoliko je problem urastanja samo povremen, nema razloga za brigu. Meðutim, kada se radi o hroničnoj pojavi, potrebno je potražiti lekarsku pomoć. Žene koje imaju problema sa urastanjem dlaka, čiji je uzrok preterana maljavost (hirzurtizam), trebalo bi da se konsultuju se lekarom i saniraju eventualni poremećaj koji izaziva pojačan rast dlaka, bilo da se radi o hormonskom disbalansu, policističnim jajnicima ili Kušingovom sindromu.
Kako izvaditi uraslu dlaku
Dermatolozi preporučuju da vaðenje urasle dlake treba prepustiti stručnom licu, ali u slučaju kada ne postoji jaka infekcija, dlaku je moguće izvaditi samostalno, u nekoliko jednostavnih koraka:
1. Detaljno očistiti regiju, najbolje nekim antibakterijskim preparatom, da bi se sprečila pojava sekundarnih infekcija.
2. Potopiti čistu krpu u toplu vodu i staviti je preko regije u kojoj je urasla dlaka, pa ostaviti da odstoji oko tri minuta. Na taj način će dlaka omekšati i oslobodiće se okolno tkivo. Ukoliko se dlaka ne pojavi na površini kože, proces je neophodno ponoviti.
3. Dezinfikovanom pincetom nežno povući uraslu dlaku iz folikula. Ako se radi o jačem korenu, dlaka se mora malo jače cimnuti.
4. Kada se urasla dlaka ukloni, područje namazati tripostotnim vodonik-peroksidom (hidrogenom), a ukoliko je potrebno, treba previti ranicu.
5. Vodonik-peroksid nanositi dva puta dnevno do zarastanja rane, da bi se sprečilo širenje infekcije.
OSTALE SAVETE POTRAŽITE U MAGAZINU MOJE ZDRAVLJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/topzdravlje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net