Manje zasićenih i trans masti u ishrani od presudnog značaja za zdravlje srca. Budući da ova dva tipa masti dokazano podižu nivo lošeg i ukupnog holesterola, njihovo konzumiranje povećava rizik od srčanih oboljenja. Zato stručnjaci savetuju njihovo potpuno isključivanje iz ishrane, ili bar znatno umanjenje količine.
* Zasićene masti nalaze se u mesu, puteru, pavlaci i sirevima. Zanimljivo je da i kokosovo ulje spada u grupu zasićenih masti, ali, za razliku od već pomenutih izvora, ono sadrži srednje lance triglicerida (MCT), koji zapravo pomažu organizmu u sagorevanju masti te je korisno za zdravlje. Pored toga, kokosovo ulje pokazuje otpornost na visokim temperaturama, što ga čini dobrim izborom u termičkoj obradi namirnica.
* Transmasti ili hidrogenizovane masti uključuju margarin, čvrste biljne masnoće i prženu hranu. Reč je o najštetnijoj vrsti masti, koja se nalazi u širokoj paleti industrijskih proizvoda i treba je potpuno isključiti iz ishrane.
* Imajte na umu da brojni gotovi prehrambeni proizvodi sa smanjenim procentom masti sadrže velike količine šećera, koji će se u organizmu – ukoliko se ne sagori fizičkim aktivnostima – pretvoriti u masti. Zbog ovog efekta, „posni“ proizvodi izazvaće istu štetu na srcu kao i transmasti.
OSTALE SAVETE POTRAŽITE U MAGAZINU MOJE ZDRAVLJE!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/topzdravlje
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net